pamietnikg

70 lat z liczby inauguracji roku akademickiego na UMK

Problemy kadrowe i organizacyjne sprawiły jednak, że oficjalną inaugurację roku akademickiego wyznaczono na 1946 r.

Inauguracja przeszła się 5 stycznia, w sobotę. O godz. 10 w kościele Najświętszej Marii Panny odprawiono mszę. św. (stanowił zatem przeszli na cienkie lata taki wypadek).

Potem w domu Collegium Maius UMK przeszła się ważna uroczystość. Zebrani wysłuchali dwóch wykładów znakomitych uczonych: "Mikołaj Kopernik na otoczeniu renesansu" prof. Kazimierza Hartleba i "Astronomia z okresu Kopernika do chwili tej" prof. Władysława Dziewulskiego, prorektora UMK.

W wczesnym wystąpieniu rektor UMK prof. Ludwik Kolankowski powiedział m.in.: "Uciekły ze wszelkich znanych gospodarek pomorskich na zawsze krzyżackie upiory, zaś na oswobodzonych terenach poczuł się wdzięczny naród polski pełnoprawnym, dobrym do efektywnej operacje i nowatorskiej pracy gospodarzem. Doniosłym zobaczeniem tychże nowoczesnych dziejowych wymogów jest absolutnie nowa nasza uroczystość uruchomienia doskonałego na podłogach północnych uniwersytetu".

Z przyczyn inauguracji roku akademickiego 1945/1946 prezydent Torunia zaapelował w publikacjach do ludzi, by udekorowali domy biało-czerwonymi flagami.